We are a leading Wholesaler of e-zone festo cylinder 61.184.1181, e-zone cylinder cdj10-e0726-15 smc offset printing machine spare parts, heidelberg pneumatic valve m2.184.1011 - bosch., e-zone pneumatic valve 00.580.4300/01offset printing machine spare parts, e-zone ckd air cylinder cmk2-cc-20-12 offset printing machine spare parts and e-zone pneumatic cylinder hdm: l2.334.002 from Greater Noida, India.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Series | AVLM |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydro Pneumatic |
| Cylinder Diameter | 100 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Manual |
| Power | 5 hp |
| Operating Temperature | 70 degrees |
| Double Acting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | PNEUMATIC VALVE |
| Compatible Brand | Heidelberg |
| Compatible Model | CD 102 |
| Material | Mild Steel |
| Spare Grade | Imported |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Pack Type | Single Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Spare Part | Gripper Bar |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E- ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | up to 10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydro Pneumatic |
| Shape | Cylindrical |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Series | DSNU |
| Part Type | PNEUMATIC CYLINDER |
| Cylinder Type | Single Acting |
| Compatible Brand | Heidelberg |
| Compressor Type | Screw Compressor |
| Machine Type | offset printing |
| Bore Size | 25-25 |
| Compatible Model | CD 102 |
| Stroke Length | 25-25 |
| Material | Alloy Steel |
| Standard | 25-25-P-A |
| Application Area | Printing Unit |
| Spare Grade | Imported |
| Air Compressor Model | 234 |
| Spare Type | Compressor Oil |
| Usage/Application | Industrial |
| Part Position | Printing Unit |
| Pack Type | Single Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | E-Zone |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 60 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Cylinder Diameter | 60 mm |
| Shape | Square |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 50x100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Automation |
| Type | Hydro Pneumatic |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Automatic |
| Double Acting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 32x20 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 1 Year Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum Alloy |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Double acting |
| Cylinder Diameter | 60 mm |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Automatic |
| Double Acting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Single acting |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 50 bar |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Double acting |
| Cylinder Diameter | 60 mm |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Automatic |
| Operating Temperature | 70 degrees |
| Double Acting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2150 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3 inch |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Single acting |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Coil Voltage | 24V |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Manual |
| Part No. | G3. 334.004 02 |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 32x50 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | 98.184.1041 |
| Bore Size | 98.184.1041 |
| Stroke | 98.184.1041 |
| Brand | Bosch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Attachment Type | EZONE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Office Use |
| Material | Stainless Steel |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Production Capacity | 6 MONTHS WARRANTY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Attachment Type | EZONE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Voltage | 240v |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | E-zone |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Mild Steel |
| Attachment Type | E-Zone |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Solenoid |
| Pressure Rating | 24V |
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Operation | Pneumatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Double acting |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box Packing |
| Spare Part Name | Upper Teeth Slice |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box Packing |
| Spare Part Name | Komori Gear |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Color | White |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Number Of Teeth | 36 |
| Production Capacity | 6 Months Warranty |
| Pouch Capacity | 6 Months Warranty |
| Size | 36 Teeth |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Anupama Sahoo (Proprietor)
E-Zone Trading
Plot No 80, Udyog Kendra
Greater Noida - 201308, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India