Our range of products include heidelberg tecnotrans water flow offset printing machine spare parts, 10.4inch dvi lcd display sdu10 00.785.1384 for heidelberg., e-zone sm 74 resin jacket with bar, e-zone steel impression jacket 102 plain 0.3mm thik good quality, e-zone cd-74 frosted impression jacket and e-zone sm52 impressive cylinder jacket 532x390x0.3mm bend size 16 and 8mm.
₹ 29000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | TECHNOTRANS |
| Compatible Brand | Heidelberg |
| Compatible Model | CD 102 |
| Material | Plastic |
| Machine Type | offset printing machine |
| Spare Grade | Imported |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Z0ne |
| Automation Grade | Automatic |
| Part Position | Printing Unit |
| Pack Type | Single Piece |
| Model/Type | SSC619 |
| Brand/Make | Siemens |
Minimum order quantity: 1 Piece
Water flow Controller Siemens SSC619
Water flow Controller Siemens SSC619
Water flow Controller Siemens SSC619
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | DISPLAY |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | SM 74 Resin Jacket |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | Impression Jacket 102 Plain 0.3mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | CD-74 FROSTED IMPRESSION JACKET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | 532x390x0.3mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 501 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Part Type | All Types Of Parts |
| Compatible Machine Brand | Heidelberg, Komori |
| Compatible Machine Model | Heidelberg, Komori |
| Condition | New |
| Country of Origin | Germany |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Type of Spare Part | Input Tray |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Colour Output | Single Colour |
| Printing Input Method | Sheet Fed |
| Brand/Make | Dublin |
| Model/Type | Dublin Rotary Union 157-508-201 |
| Brand | Dublin |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | DIGITAL SCALE |
| Weighing Capacity | 0.5 Kg |
| Type Of Weighing Scale | |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Calibration | Fully Automatic |
| Pan Size | 90 mm |
| Spare Grade | Imported |
| Accuracy | 0.1 gm |
| Model Name/Number | E-Zone |
| Display Type | Manual |
| Power Supply | Battery |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Automation Grade | Manual |
| Type of Spare Part | Blade/Cutter |
| Model/Type | Plate Clamp F4. 334.039, 00.580.4129/03, 00.580.4128/03, 00.580.4473/03 |
| Brand/Make | Heidelberg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Gripper |
| Compatible Brand | Heidelberg |
| Compatible Model | CD 102 |
| Material | Stainless Steel |
| Spare Grade | Imported |
| Part Position | Printing Unit |
| Pack Type | Single Piece |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Automation Grade | Automatic |
| Model/Type | Dublin Rotary Union 157-016-738 |
| Brand/Make | Dublin |
Minimum order quantity: 1 Piece
Heidelberg Dublin Rotary Union
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Part Type | G2. 028.010F (Forwarding Sucker) |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Coating Thickness | 0.2 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Type of Spare Part | Gripper Bar |
| Model/Type | Offset Printing Parts |
| Brand/Make | E-Zone |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contain | 2 Piece |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Mounting Diameter | PUSH SWITCH |
| Switch Operation | BOTTOM BLOG |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC |
| Actuator Type | PUSH ON PUSH OFF |
| Material | Plastic |
| Illumination | SWITCH |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Manual |
| Bezel Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Spare Part | Ink Push Knife |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Shape | DAMPENING BRASS |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Mild Steel |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Manual |
| Production Capacity | 6 Month Warrnty |
| Size | 00.580.4473 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Application | Industrial Purpose |
| Belt Thickness | 20mm |
| Belt Length | 230mm |
| Material | PU |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Box Get Latest Price
| Model Name/Number | SM 102 Ink Duct Foil |
| Packaging Type | Box Packing |
| Color | White |
| Usage/Application | Offset Printing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Box
₹ 2000 / Box Get Latest Price
| Model Name/Number | Ink Duct Foil SM52, GTO52, MOV, SM102, SM74/72. |
| Packaging Type | BOX Packing |
| Color | white |
| Usage/Application | Offset Printing |
| Form | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Box
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicon |
| Packaging Type | Single Piece |
| Brand | E-ZONE Bobst Cuttingmachinesucker |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Red |
| Automation Grade | Manual |
| Model Name/Number | Suction Cup |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal assembly |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | Wheel |
| Automation Grade | Manual |
| Size | 6 inch |
| Brand/Make | Heidelberg |
| Color | Silver and Black |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Brand | HDM E-ZONE |
| Power | 24V |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Model/Type | HDM Nr. L2.105.1311/01 |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 24V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Plastic |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Speed | 350-400RPM |
| Voltage | 24V |
| Material Type | Copper |
| Type Of Motor | AC Motor |
| Motor Part Type | Cover or Frame |
| Phase | Single Phase |
| Color | Black |
| Input Phase | Single Phase |
| Power | 12 W |
| Usage/Application | Offset Printing Machines uses |
| Brand | E-Zone |
| Material | Mild Steel |
| Body Material | Plastic |
Minimum order quantity: 5 Piece
Used in Printing Industries
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE - For machine model Sm74/sm102/sm52 |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
For Offset Printing Machine Used.
For Offset Printing Machine Used.
For Offset Printing Machine Used.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Spare Type | Mechanical Part |
| Part Type | Suction Wheel |
| Compatible Brand | ID 25mm OD 83mm |
| Compatible Model | DELIVERY SUCTION WHEEL |
| Machine Type | WHEEL |
| Material | Plastic |
| Application Area | Printing Unit |
| Spare Grade | Imported |
| Part Position | Delivery |
| Pack Type | Single Piece |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Spare Part | Blade/Cutter |
| Model/Type | RL2 68.110.1322/02 Frontlay Sensor |
| Brand/Make | Visolux |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Vehicle Type | Printing Machine |
| Attachment Type | E-Zone |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | 20*240mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filter Type | Oil filter |
| Usage/Application | Offset Machines |
| Delivery Time | 1 Day |
| Part No | OS-6209 093-7521 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Model/Type | E-ZONE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Anupama Sahoo (Proprietor)
E-Zone Trading
Plot No 80, Udyog Kendra
Greater Noida - 201308, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India