Pioneers in the industry, we offer offset machine air foot blower offset printing machine spare parts, auto plate clamp bracket/nozzles, doctor blade end blocks offset printing machine spare parts and printing machinery spares, auto plate clamp tube offset printing machine spare parts and printing machinery spares, e-zone f2.028.187 lifting sucker body sm102 xl-105 and e-zone paper smoothers offset printing machine spare parts and printing machinery spares from India.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Plastic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Clamp Use | AUTO PLATE CLAMP NOZZLES |
| Material | Brass |
| Brand | E- Zone Trading |
| Usage/Application | Highway |
| Carton Box | Yes |
| Kg | 2kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Part Type | 2 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Personal |
| Coating Thickness | 2MM |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Required Equipment | Roll Stand |
| Lifting Capacity | Up to 500 kg |
| Surface Finish | Polish |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Kg | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | E-Zone |
| Usage/Application | Industrial |
| Memory Size | 700 MB |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Shape | Square |
| Color | Black |
| Material | SS |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polish |
| Brand | E-Zone |
| Usage/Application | Printing Ind |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Production Capacity | 6 Months Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZOne |
| Automation Grade | Manual |
| Production Capacity | 6 Months Warrnty |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | ss |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Finishing | Polished |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| OEM Service | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Vehicle Type | Heavy Vehicle |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
| Is It Rust Proof | Non Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Brand | E-Zone |
| Product Type | Sheet |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polish |
| Usage/Application | Construction |
| Attachment Type | E-Zone |
| Thickness | 2mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Shape | C - Type |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 20-25 mm |
| Material | SS |
| Hardness | >80 Shore |
| Color | Black |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Flexibility | Torsional |
| Is It Water Proof | Non Water Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Series | KURODA VALVE |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 6 Months Warranty |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Film Material | POTECTIVE UNDERLAY FOIL SM52 |
| Material | Plastic |
| Packaging Type | Box |
| Roll Width | 90mm |
| Roll Size | 550*90mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Mild Steel |
| Attachment Type | Ezone |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Plastic |
| Lighting Color | Red |
| Voltage | 230 V AC |
| Model Name/Number | XA2EVM4LC |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Schneider |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Brand | E-ZONE |
| Size/Diameter | 240mm |
| Type | Suction Belt |
| Length | 20mm x 1.45 |
| Color | Red and Green |
| Size | 240 x 20 x1.45mm |
| Usage/Application | In Printing Industries |
| Model Name/Number | M2. 015.870 |
| Pattern | Plain |
| Shape | Round |
| Thickness | 1.45mm |
| Shock Proof | Yes |
| Material | Rubber+Fabric |
Minimum order quantity: 5 Piece
we are manufacturer of all type of offset printing machine spare parts.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | EZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Plastic |
| Brand | Schneider |
| Lighting Color | Blue |
| Voltage | 230 V AC |
| Model Name/Number | XA2EVM6LC |
| IP Rating | IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Type | Precision |
| Usage/Application | Electronic Appliances |
| Length | 39.22mm |
| Resistance Range | 3590S Series |
| Brand | E-Zone |
| Voltage | 240v |
| Color | Blue |
| Temperature | +- 50ppm/ DegreeC |
| Part Number | 3590S-2-202L |
| Ip Rating | 2W |
| Model Name/Number | 3590S-2-202L |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Is It Rust Proof | Non Rust Proof |
| I Deal In | New Only |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Warranty | 2 Year |
| Thickness | 2mm |
| Finishing | Polish |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Brand | Schneider |
| Switch Type | Selector |
| Model Name/Number | XB5AD21N |
| Temperature Range | 240V A/C |
| Base Material And Finishes | Dark grey plastic |
| Ac Switch Range | Harmony XB5 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Brand | Schneider |
| Lighting Color | Yellow |
| Voltage | 230 V AC |
| Model Name/Number | XA2EVM5LC |
| IP Rating | IP55 |
| Lens Color | Amber |
| Diameter | 22mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Anupama Sahoo (Proprietor)
E-Zone Trading
Plot No 80, Udyog Kendra
Greater Noida - 201308, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India