Our range of products include e-zone offset runner wheel offset printing machine spare parts, e-zone komori brush wheel, e-zone komori runner, e-zone lock plate screw offset printing machine spare parts and printing machinery spares, ezone torque wrench offset printing machine spare parts and printing machinery sparers and fan 48v dc 0.774a 37w.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Type of Spare Part | Spring |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Manual |
| Brand/Make | E-ZONE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Part Type | LOCK PLATE SCREW |
| Compatible Brand | FOR OFFSET MACHINES |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Holes | 4 |
| Spare Grade | Imported |
| Brand | E-Zone |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Length | 6 cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | TORQUE |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | EZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size (Inches) | 4 inch |
| Fan Type | Cooling Fan |
| Voltage | 36 V |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Number of Blades | 7 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Brand | E-Zone |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Type of Printing Machine | Offset Color Printing Machine |
| Colour Output | 4 Colour |
| Usage/Application | E- ZONE |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Die Cutter |
| Packaging Type | Box |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Brand | E-Zone |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | All Types Of Parts |
| Compatible Machine Brand | Heidelberg, Komori |
| Compatible Machine Model | Heidelberg, Komori |
| Condition | New |
| Warranty | 6 Months |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | All Types Of Parts |
| Compatible Machine Brand | All Offset Machines |
| Material | All Type Of Material |
| Condition | New |
| Country of Origin | Germany |
| Warranty | 6 Months |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Rubber |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | METAL WHEEL |
| Compatible Brand | Komori |
| Compatible Model | SM 74 |
| Material | Stainless Steel |
| Spare Grade | Imported |
| Part Position | Printing Unit |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Plastic |
| Model/Type | Made In Garmany |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Part Type | MOISTURE METER |
| Brand | E-Zone |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box Packing |
| Material | Plastic |
| Warranty | 1 Year |
| Spare Grade | Imported |
| Part Position | Printing Unit |
| Pack Type | Single Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material of Roller | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Product Type | Drilling |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | E- Zone Trading |
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Manual |
| Type of Spare Part | Blade/Cutter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fro Komori Offset Printing Machine Used.
Fro Komori Offset Printing Machine Used.
Fro Komori Offset Printing Machine Used.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Manual |
| Size | Thickness 2MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Machine Type | Steel |
| Brand | E-ZONE |
| Usage/Application | Offset Printingmachine |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Switch Type | Flush Push Button |
| Usage/Application | Polar Cutting Machines Used. |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | EZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Office Use |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 6 MONTHS WARRANTY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-Zone |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Usage/Application | Printing Ind |
| Shape | Square |
| Color | Silver |
| Brand | E-Zone |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | EZONE |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Sensor holder |
| Compatible Brand | RL12 Sensor Holder |
| Compatible Model | RL12 Sensor Holder |
| Material | Stainless Steel |
| Spare Grade | Imported |
| Pack Type | Single Piece |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Part Type | 61.186.5311 61.186.5411 |
| Printer Type | Offset Printing Machine |
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Black |
| Size | 500 mm x 350 mm |
| Coating Thickness | 0.2 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Model/Type | 61.186.5311/5411 |
| Brand/Make | E-Zone |
| Power Consumption | 12 V |
| Set Contain | 5 Piece |
Minimum order quantity: 5 Piece
Used in Printing Industries
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | DAMPER MOTOR M2.198.1238 |
| Compatible Brand | Heidelberg |
| Compatible Model | SM/CD 102 |
| Material | Stainless Steel |
| Spare Grade | Imported |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Automation Grade | Automatic |
| Part Position | Printing Unit |
| Pack Type | Single Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Spare Part | Blade/Cutter |
| Model/Type | M2.198.1283/02 (405004998) |
| Brand/Make | Baumuller E-ZONE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Box Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Mild Steel |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Spare Part | Blade/Cutter |
Minimum order quantity: 1 Box
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Sensor Type | WATER SENSOR |
| Measuring Range | 12MM |
| Application | Industrial Tank |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | EZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Usage/Application | Offset Printing Machine |
| Packaging Type | Box Packing |
| Shaft Type | Drive Shaft L3.040.013/01 |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | up to 10 bar |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydro Pneumatic |
| Model Name/Number | F4.334.026/03 |
| Brand | Norgren |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 29000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Carbon Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Input Voltage | 240v |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
For Offset Printing Machine Used.
For Offset Printing Machine Used.
For Offset Printing Machine Used.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 10 A |
| Application Area | for Packaging |
| Brand | Omron |
| Switch Type | Rotary Limit Switch |
| Pole Throw | SPST |
| Switch Configuration | NO |
| Rated Voltage | 240 VAC |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 24v |
| Phase | Single Phase |
| Power | 220v |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | HDM E-ZONE |
Minimum order quantity: 1 Piece
HDM L4. 105.1311/01
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E- ZONE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Length | 310mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | Ezone |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Attachment Type | E-ZONE |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Anupama Sahoo (Proprietor)
E-Zone Trading
Plot No 80, Udyog Kendra
Greater Noida - 201308, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India